Як будується розмова під час швидких побачень
Вечірки швидких побачень (speed dating) давно завоювали популярність по всьому світу як особливий формат знайомства. Він дає можливість за один вечір зустрітися, поговорити з безліччю співрозмовників і зробити вибір. З недавнього часу формат speed dating став використовуватися в поведінкових науках для вивчення комунікації, феноменів симпатії і відносин. Група вчених під керівництвом доцента НДУ ВШЕ Олексія Уланівського провела дослідження стратегій і особливостей розмови в ході швидких побачень. Результати у свіжому номері журналу «Психологія. Журнал ВШЕ».
«Ковзання» по темах
У дослідженні брали участь юнаки і дівчата віком від 18 до 25 років, студенти чотирьох провідних столичних вузів: МГУ, НДУ ВШЕ, МГИМО і Фінансової академії. Всі вони (48 осіб) відгукнулися на оголошення про вечірки швидких побачень, погодившись одночасно взяти участь в дослідженні. Вечірки проходили в популярному молодіжному кафе в центрі Москви. Розмови спілкуються записувалися на диктофон і потім детально аналізувалися –до розбору інтонацій, темпу мови, наголосів у словах, перебиваний, довжини пауз*.
Один з висновків дослідження полягає в тому, що розмова на швидкі побачення підпорядковується загальній стратегії гармонізації розмови, яка характерна взагалі для ситуації знайомства. Вона проявляється, наприклад, в переборі або «ковзанні» з різних тем до знаходження теми, з приводу якої і хлопець, і дівчина можуть щось розгорнуто сказати. Варіантом цієї стратегії є пошук і обговорення аналогічного досвіду, яким поділився співрозмовник.
Непряма симпатія
Автори дослідження виявили, що в ході бесід учасники мінімально використовували компліменти, фактично не говорили прямо на романтичні теми і не відкрито виявляли свою симпатію. Стратегія спокушання (або «гендерної атракції»), яка вважається базовою в швидкі побачення, виявилася дуже неявному, маскируемом вигляді.
Вчені пов’язують це з молодіжної специфікою вибірки. В рамках роботи такий феномен визначено як «жанр непрямої симпатії». Тобто симпатія виражається вербально лише через «гладкий» розмова на відсторонені теми та невербально –через усмішку, сміх, міміку, жести, позу. У більш старших вікових групах, як показують інші дослідження, під час бесід поширені флірт, прямі компліменти, жарти про секс і навіть відверті пропозиції сексуального характеру.
Ініціатива в розмові і шаблони спілкування
У дослідженні описано також те, як будується управління розмовою. Самий прямий зі способів стати «модератором» розмови –почати задавати питання. У цьому випадку співрозмовник змушений працювати «другим номером» –відповідаючи на теми, які піднімає і ініціює новий знайомий. Зміна теми розмови –типовий спосіб згладити шорсткості бесіди і піти від конфронтації.
Порівнюючи розмови одних і тих же дівчат і юнаків, автори дослідження відзначають наявність розмовних шаблонів –улюблених заготовок з фраз, питань і цілих ланцюжків реплік. Використовуючи їх, мовець ніби втягує іншої людини у свою орбіту тим, стилю або «воронку розмови». Існують також індивідуальні стильові особливості –такі як бажана швидкість спілкування, гучність мовлення і т. п. При цьому вони все одно не залишаються абсолютно однаковими і трансформуються в різних парах, виступаючи «повторення без повторення», коментує Олексій Улановський.
«Незакритий» розмова
У ході дослідження автори виділили «інституціональну специфіку» –особливості швидких побачень, обумовлені їх форматом. Це, насамперед, конвейерность взаємодії. Розмова обмежений із-за постійної зміни партнерів, яка відбувається кожні чотири хвилини. З цим, як зазначають автори, очевидно, пов’язаний феномен частого перенесення змісту розмови. Теми та епізоди, які учасник обговорював з попереднім співрозмовником, переносяться в наступний розмова. І це може бути способом своєрідного відкладеного реагування, пошуку підтримки і розуміння: «Прикинь, чувак сказав, що юристи –це фігня! ».
Також для бесід у форматі speed dating характерний «телеграфний стиль» –швидка, стисла самопрезентація:
М: Привіт
Д: Приве (хх)т ! (ххххххх)
(обидва регочуть)
М: Я Стас, і я не знаю, я, напевно, всім і кожному буду говорити, що мені 19 років, я навчаюся на економіста, я люблю малювати, я займаюся плаванням, я. . . і так далі.
Д: Здорово (хх)
М: Ну просто мені здається! це варто здавити! до знаєш до мінімуму, щоб відразу зрозуміти. а ти?
Д: Марина! 19 років! другий курс МДІМВ, факультет міжнародного права.
Також під час speed dating відсутній звичний елемент завершення розмови. Учасники просто не встигають цього зробити, оскільки кінець бесіди визначають не самі, а ведучий, який подає сигнал. Тим не менш вони прагнуть тим чи іншим чином завершити розмову, наприклад, з допомогою резюмирующих фраз типу: «Говорила в основному ти», «Мабуть, цю історію я вже не почую» і т. п.
Speed dating як поле для досліджень
Бесіди під час speed dating хоча і має свою специфіку, але не настільки унікальні, як це може здатися. По суті це короткострокові розмови при знайомстві, у яких співбесідники повинні швидко представитися, «розтопити лід», дізнатися щось один від одного, сформувати гарне враження, досягти взаєморозуміння і т. д. До таких розмов належать публічні контакти, бесіди, ділові переговори, романтичні знайомства і т. п.
Первинне публічне знайомство двох людей і особиста розмова –не просте поле для досліджень, оскільки закриті для вивчення, відзначають автори дослідження. Однак поява формату «швидких побачень» полегшило завдання вченим, тому що це публічні заходи, в яких готові брати участь добровольці зі згодою на запис за умови збереження анонімності.
Що таке speed dating
Зустрічі у форматі speed dating почали проводитися в США в кінці 90-х і швидко поширилися по всьому світу. Це спеціально організовані вечірки, на яких люди, які шукають потенційного партнера для стосунків, створення сім’ї, знайомляться між собою, маючи можливість поговорити з безліччю співрозмовників за вечір. Кожна розмова триває не більше 4-7 хвилин. Жінки, як правило, сидять за окремими столиками, а чоловіки в процесі знайомств пересуваються від одного столика до іншого.
За останні десять років було проведено безліч досліджень швидких побачень. Так, наприклад, один з експериментів показав, що дівчата надають велике значення інтелекту і раси молодих людей, а молоді люди з меншою ймовірністю віддають перевагу дівчатам, чиї інтелект і амбіції, як вони вважають, перевершують їх власні. Інше дослідження продемонструвало, що учасники speed dating вибирають собі партнерів, ґрунтуючись переважно на фізичній привабливості, звертають більше уваги на вагу, зріст, вік і расу, ніж на освіту, релігію або бажання мати дітей.
Швидкість не тільки в романтиці
Початкова задумка speed dating полягала в тому, що сучасні західні люди зможуть знайомитися і знаходити свою пару в більш дружньому, безпечному форматі, не витрачаючи на знайомство місяці і роки. Однак потім ідея експрес-знайомств проникла і в інші області: швидкого нетворкінгу (speed-networking), швидких інтерв’ю (speed-interviewing) і швидких дружніх знайомств (speed-friending).