Город

Розсада цибулі від насіння до цибулини

Багато пишу про луці через розсаду, а ось статті від посіву до збору врожаю немає. Вирішила виправитися, тим більше і читачі просять. Дякую за довіру.

Хотіла описати все і відразу. але занадто довго виходить, якщо розповідати у всіх подробицях. Так що внизу цієї статті через день з’явиться продовження – від висадки до великих цибулин. Тут же весь розсадний період.

Вибираємо сорти, які душа бажає

Мабуть, не посів, а вибір сорти – перший крок у вирощуванні розсади цибулі. Чомусь вважається, що так можна вирощувати щось особливе, типу Эксибишена.

Ні, будь цибулю можна виростити з насіння за один рік. Через розсаду вирощувала сорти ріпчастої: Одінцовец, Эксибишен, Ялтинський червоний (), шалот, Стиляга, Орізаба, Глобо і т. д.

Все ростуть класними, якщо зійде. Порей теж вирощують через розсаду. Батун через розсаду вже в перший рік можна зрізати і заготовляти. А якщо в грунт сіяти, то за літо встигнуть вирости тонкі пір’ячко тільки на пробу, та в салатик, а міць кущі наберуть в наступному році. Тобто розсада економить нам цілий рік.

Для тих, хто не з півдня, але все одно не розуміє, навіщо вирощувати цибулю через розсаду, є стаття і коментарі під нею:

Вирощувала через розсаду всякий цибулю, тут немає винятків навіть по регіонах. І росте великим в Сибіру, і .

Дрібним цибулю зростав з інших причин, про них у продовженні цієї статті про луці після висадки

Єдине “але! ” – в умовах Сибіру солодкий ріпчаста цибуля росте солодкий, але з остринкой.

Терміни посіву на розсаду цибулі

Сію у два строки:

  • на початку березня – пізні сорти (140-160 днів);
  • в середині березня – середні (100-130 днів).

Тоді цибулини зріють в липні. В моєму регіон липень – все ще теплий місяць, в серпні вже багато похмурою, холодної та сирої погоди.

Кажуть, на півдні все по-іншому, там цибулю зріє в серпні-вересні, значить, і сіють пізніше, а може, і відразу в грунт. Вирощування розсади цибулі їм здається чимось неймовірним. Напевно.

Підготовка насіння – її немає

Я – лінива городниця, тому маніпуляцій з насінням ніяких не роблю. Якщо не сходить просто в землі, як заведено в природі, то й замочування, окупування в гарячій воді, стимулятори не допоможуть. Все це лише прискорює проростання схожих насінин.

Загалом, сію сухими насінням з пакета.

До речі, чорнушка швидко втрачає схожість. Вже через 1-2 роки зберігання сходить дуже довго або взагалі не сходить. Так що якщо купили, відразу сійте, не відкладайте на майбутній рік.

Грунт для розсади цибулі

Всю вирощую розсаду у грунті з власної ділянки, заважаю його зі своїми старими тирсою та/або компостом.

Щоб не занести хвороби та шкідників, пропариваю все в мікрохвильовці:

Горщики для вирощування без пікіровки

Знову ж згадаймо мою лінь, та й рослини турбувати зайвий раз не хочеться, тому вирощую цибулю без пікіровки.

Для цього беру глибокі горщики – від 10 см заввишки, краще 15 див.

Скільки треба горщиків? У літрові квадратні горщики зі стінкою 10 см входить 32 рослини – 4 рядки, в кожному 8 штук.

Розповідаю про свій спосіб. Можуть бути варіанти – касети і кришки від тортів з пікіруванням, равлики і т. п.

Забігаючи вперед, скажу, що висаджувати з горщиків легко. Перевертаю, дістаю цілком весь ком і кладу в глечик з водою або відерце. Через кілька хвилин розсади самі розподіляються у воді. Беру по одній і саджу.

Як сіяти цибулю на розсаду

Сію сухими насінням у свій грунт (див. вище) на глибину 0. 5 см можна до 1 див.

Спочатку ущільнюю грунт в горщиках, проливаю його, підсипаю, якщо треба. Потім тільки сію. Якщо спочатку посіяти, а полити зверху, то грунт просяде, Сходам буде темно через стінок, місця коріння стане менше. Розсада витягнеться, коренева шийка там, внизу, від застою повітря загниє.

Розсаду цибулі можна підсипати, підгортати. У цибулі точка зростання знаходиться внизу, при землі, а не зверху, як у томатів.

Мало того, при посіві і поливі зверху насіння з водою можуть провалитися ко дну – сходів не дочекаємося.

Уплотнила, полила, зробила борозенки, розклала насіння суцільним рядком, засипала зверху додатковим грунтом. Він зволожиться за рахунок сирої грунту під ним. Пристукнув, наказала рости. Закриваю прозорою кришкою або мішечком і ставлю на стіл біля вікна. Там і батарея поруч, і світло падає, на випадок, якщо зійдуть, а я проспала.

Не треба пшикати з обприскувача. Весь ком землі ще до посіву треба добре полити водою.

Чекаємо сходів

Просто чекаю і нічого не роблю, т. к. мішком нещільно горщики замотую, а вільно одягаю зверху чохлом. Повітря проходить знизу, волога зберігається.

Зазвичай при температурі +20. +25 цибуля сходить через 5-10 днів.

Винятком став Ялтинський червоний – вискочив за 3 дня. причому сіяла з двох різних пакетів – від “Гавриша” і “НК Російський город”. Мабуть, закупилися вони десь разом.

Перші сходи

Як тільки з’явилися перші петельки, прибираю з горщиків мішки і ставлю на вікно. Інші сходять довше, тому що температура знизилася. Краще так, ніж витягнуться перші, адже вони найсильніші. А може, інші не зійдуть, а я буду мучити недостатньої освітленості ті, що вже є.

Проріджування

Вирощую без пікірування, зайвих місць на вікнах немає, щоб відсаджувати. Кількість місць на грядках теж розраховую з осені. Тому, якщо зійшло багато, то всю жалість вимикаю і прореживаю сходи так щоб між рослинами залишався 1 см простору. Зайві можна з’їсти.

Інакше в густоті будуть тягнутися, погано провітрюватися, висвітлюватися, як наслідок – загибель від гнилі і плісняви.

Освітлення, поливи, підгодівлі

Розсаду цибулі тримаю на південно-західному вікні, в його світлому куті.

Горщики кожні 1-2 дні міняю місцями, повертаю до скла різними боками для рівномірного освітлення. Це також виключає застій повітря і запобігає хвороби. Якщо тепло на вулиці, відкриваю кватирку.

Поливають у міру підсихання землі. Підживлюю готовою сумішшю для розсади з магазину раз в 10 днів.

Треба стригти розсаду цибулі

Раніше не стригла. При дотриманні всіх умов розсада цибулі лише нахилялася і пір’я стояли дугою. Мене це влаштовувало. Я проти членоушкодження. І зі школи пам’ятаю, що листя потрібні коріння, а коріння – листю. Чим могутніше перо, тим міцніше коріння.

Однак минулої весни посіяла Ялтинський червоний і він не тільки зійшов за 3 дні, але ще й такі коси відростив, яких я ніколи в розсади цибулі не бачила.

Все одно сильно стригти не стала, подровняла кінчики, щоб по підвіконню не стелилися, а то горщики на них стала ставити.

І що ви думаєте? Цього вистачило, щоб цибуля піднявся. Тепер так і роблю – якщо сильно повис – укорочую чуйний і перо встає.

Не треба стригти на пеньок! Згідно відгуками постраждалих так зробили, пеньки ці жовтіють до кореня, розсада гине.

За все вирощування розсаду цибулі стригла двічі: коли ось так повис (на початку квітня при посіві на початку березня, і за тиждень до висадки (на початку травня).

Стрижка перед посадкою заздалегідь потрібна, щоб ранки встигли підсохнути. Якщо стригти в день висадки, у розсади буде подвійний, а то й потрійний стрес. Усохне, загине. Вона ж ніжна, багато випадів і без того буває.

До того ж свіжопідрізаний лук виділяє сильний запах, на нього летить цибульна муха, відкладає в грядку свої яйця. У підсумку вона все одно прилетить, але не так швидко, встигнемо прийняти заходи і зустріти.