Діти

Як бачить немовля: все про зір дитини

Дитячі оченята починають формуватися ще в материнській утробі, вже до кінця першого триместру вагітності. Але активно оформляються органи зору лише через кілька років. Батькам необхідно чітко розуміти, як бачать новонароджені, адже це ключ до того, і не допустити розвитку проблем.

Що перше бачить немовля, тільки з’явившись на світ

Очне яблуко немовляти трохи приплюснуте, воно активно зростає, формуючи сітківку. Жовта пляма, яке забезпечує гостроту зору, ще відсутня. Новонароджений не здатний чітко все бачити, зосереджуватися на предметах, як-то оцінювати візуальні образи.

Безпосередньо після народження малюка обрушується безліч зорових стимулів: замість повної темряви виникає яскравий світ навколишньої дійсності, він починає чути звуки і розуміти, з якого боку вони лунають. Тому важливо знати , щоб не викликати у нього стрес. Але зір у перші дні дитячого життя ще дуже недосконале. Очі дивляться в різні сторони, погляд не сфокусований.

Спочатку дитина все сприймає в чорно-білому аспекті – він не розрізняє кольори. Перший колер, що сприймається окремо – це червоний, оскільки у нього найбільш довга хвиля випромінювання. З-за цього перші іграшки бажано купувати саме такий забарвлення.

Як виглядає світ очима немовляти

Цікаво зрозуміти, як бачать нас немовлята. Спочатку дитина прагне вивчити маму, розглядаючи її обличчя. Коли вона одягає червону одяг, дитина помічає її, хоч і нечітко, здалеку.

Через пару місяців немовля вже добре і швидко дізнається самого близької людини, поступово звикаючи до інших членів сім’ї. Особливий інтерес у немовляти до папи, оскільки чоловіче обличчя більш виразне.

Як змінюються очі крихти

Розглянемо етапи формування зорової системи у малюка.

1 місяць життя

На самому початку дитина бачить тільки основне – обличчя мами. Решта поки не важливо. На віддалі предмети розмиті, тому необхідно частіше наближатися до дитині на мінімальну відстань.

2-3 місяці

Світлова чутливість дитячої сітківки зросте, зміцнюються м’язи, що рухають очима. Немовля майже впевнено зосереджує погляд на предметах, що рухаються в горизонтальному напрямку. Він вже більш чітко зауважує обриси, хоча вигляд у всього оточення ще плоский.

З’являються барвисті відтінки, спочатку теплі кольори, трохи пізніше – холодні. Дорослим бажано повісити над ліжечком рухомі іграшки, малюк буде переміщати очі, стежачи за ними.

4-6 місяців

Від батьків вимагається підвищена уважність. Зникає дитяче косоокість, м’язи функціонують вже непогано. Бажано, щоб в цей період було проведено офтальмологічне обстеження.

7-12 місяців

Малюк активний, він розрізняє форму предметів, пізнає відстані.

Як правильно показувати дитині іграшки

Рекомендують розміщувати брязкальця та інші цяцьки на близькому від очей відстані (максимум 25 см). Ближче не можна, а далі безглуздо. Оскільки зір новонароджених особливе, вони не здатні розрізняти кольори. Цілком розвивається відчуття відтінків тільки до 6 місяців життя.

Крутяться іграшки, популярні у батьків, далеко не нешкідливі. Розміщені над головою немовляти, вони створюють у неї відчуття невідомої загрози. Ось і одна з причин .

Очі – божественний дар. Необхідно берегти дитину, скрупульозно контролювати розвиток зорових функцій, регулярно навідуватися до офтальмолога. Це допоможе запобігти проблеми, багато з яких вирішити пізніше не так-то й просто.